Jak suszyć ręczniki?

 

Aby zachować puszystość i miękkość ręczników, nie można zapominać o prawidłowej procedurze suszenia. Niezależnie od tego, czy suszysz ręczniki w suszarce bębnowej, czy na zwykłej suszarce, istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać. Nawet niewielka zmiana w procesie suszenia może być miłą niespodzianką.

Aby utrzymać wysoki poziom higieny, nie wolno zapominać o wystarczającym wysuszeniu ręczników. W niedostatecznie wysuszonych ręcznikach namnażają się niepożądane bakterie i mikroorganizmy. Ponadto, po pewnym czasie spędzonym w szafie zaczynają one nieprzyjemnie pachnieć. Czas suszenia zależy od materiału, ale także od temperatury i wilgotności otoczenia.

Suszenie ręczników w suszarce

Ręczniki należy umieścić w suszarcenatychmiast po praniu. Długie przerwy między praniem a suszeniem nie są korzystne ze względu na rozwój bakterii i pleśni. Bębna suszarki nie przepełniaj, zawsze utrzymuj wagę zgodną z programem suszenia. Wybierz program z niższą temperaturą i niską prędkością, na przykład delikatne pranie, aby uniknąć uszkodzenia włókien. Aby zapewnić dokładne suszenie, można użyć specjalnych kulek do suszarki, które sprawią, że pranie będzie puszyste.

Optymalna temperatura prania kolorowych i białych ręczników wynosi 60°C. Niektóre tkaniny w jasnych kolorach można prać w temperaturze do 90 °C. Do delikatnego prania ręczników zalecamy detergenty w żelu, które łatwiej rozpuszczają się i wypłukują z poszczególnych włókien. Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin, który powoduje sklejanie się pętli ręcznika. To samo dotyczy prasowania. Wysoka temperatura spłaszcza i uszkadza pętelki. Z tego powodu nigdy nie uzyskasz puszystego efektu i zmniejszysz chłonność.

Płyn do płukania tkanin można zastąpić specjalnymi środkami dezynfekującymi do prania które sprawiają, że ręczniki ładnie pachną i zachowują jakość materiału.

Podstawowe zasady suszenia ręczników w suszarce:

 1. Umieść ręczniki w suszarce natychmiast po praniu.
 2. Używaj delikatnego programu suszenia z niższą temperaturą i prędkością.
 3. Nie przepełniaj bębna suszarki.
 4. Używaj detergentów w żelu.
 5. Używaj kulek do suszenia i chusteczek zapachowych.
 6. Strzep i złóż ręczniki natychmiast po wysuszeniu.
 7. Ręczniki nie mogą być wilgotne!

Suszenie ręczników na suszarce na zewnątrz

Używamy suszenia na zewnątrz na suszarce szczególnie w cieplejszych miesiącach. Możesz być zaskoczony, że Twoje pranie doskonale wyschnie również w v mroźne dni.

Parametr wilgotności zewnętrznej jest ważny, im niższa wilgotność, tym lepiej dla suszenia ręcznika. Przed rozwieszeniem ręcznika należy nim odpowiednio potrząsnąć. Ręczniki można przymocować do sznurka za pomocą klamerek. Zalecamy korzystanie z nich podczas wietrznej pogody.

Ręczniki najlepiej suszyć wolniej w umiarkowanym cieniu. Bezpośrednie światło słoneczne może uszkodzić włókna i kolory tkaniny. Suszenie ręczników na świeżym powietrzu ma wiele zalet, takich jak świeżość, miękkość i przyjemny zapach.

Podstawowe zasady suszenia ręczników na suszarce na zewnątrz:

 1. Rozwieś ręczniki na lince natychmiast po praniu.
 2. Wstrząśnij ręcznikami przed ich rozwieszeniem.
 3. Powiesić jeden ręcznik obok drugiego.
 4. Użyj klamerek, aby zamocować jeden ręcznik na raz.
 5. Susz ręczniki powoli w cieniu.
 6. Po wyschnięciu strzep i złóż.

Suszenie ręczników na suszarce wewnątrz

Należy zapobiegać długiemu suszeniu ręczników po wzięciu prysznica. Generalnie nie zaleca się suszenia ręczników na grzejnikach i innych elementach grzewczych. Bezpośredni kontakt z ciepłem może uszkodzić włókna tkaniny, które nieodwracalnie stwardnieją i stracą swoją chłonność.

Natychmiast po wzięciu prysznica należy powiesić ręcznik w dobrze wentylowanym miejscu z delikatnym przepływem powietrza. Ręczniki nie mogą być przechowywane mokre przez długi czas, ponieważ stają się pożywką dla wyżej wymienionych mikroorganizmów i bakterii. Jeśli ręczniki nie wyschną wystarczająco, należy wymienić je na czyste. Nieprzyjemny zapach oznacza, że ręcznik nie wysechł prawidłowo, a bakterie i pleśń namnożyły się. Nie używaj ręcznika w tym momencie.

Podstawowe zasady suszenia ręczników na suszarce w pomieszczeniach:

 1.  Rozwieś ręczniki na suszarce natychmiast po praniu.
 2. Rozwieszaj je w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 3. Nie susz ręczników na grzejnikach.
 4. Nie pozostawiaj mokrych ręczników przez dłuższy czas - mogą nieprzyjemnie pachnieć.

Należy zawsze przestrzegać symboli umieszczonych na produkcie

Suszyć zgodnie z zaleceniami producenta.

Suszenie w dowolnej temperaturze

Suszenie w niskiej temperaturze

Suszenie w normalnej temperaturze

Delikatne suszenie

Bardzo delikatne suszenie

Nie suszyć

Suszenie przez ociekanie

Suszenie w poziomie

Suszenie w zawieszeniu

Dokąd dalej?

Ręczniki Ręczniki kąpielowe Ręczniki Maxi