Jak wybielić ręczniki?

 

Regularne pranie ręczników powoduje zmianę ich pierwotnych kolorów, zwłaszcza tych jasnych. Nawet najskuteczniejszy detergent lub pranie w wysokiej temperaturze często nie radzą sobie z poszarzałymi ręcznikami. Wybiel swoje ręczniki za pomocą kilku sztuczek i odpowiedniej procedury prania.

Jak vybělit ručníky

Zwracaj szczególną uwagę na sam proces prania i staraj się zapobiegać przyczynom szarzenia ręczników. Pierz ręczniki w optymalnej temperaturze 40-60°C i zawsze sortuj je według kolorów. Staraj się sortować je na białe i kolorowe, aby jasne ręczniki nie stały się szare. Nigdy nie używaj płynu do płukania tkanin, spróbuj zastąpić go białym octem. Zobaczysz, że zdziała cuda.

Jeśli Twoje ręczniki są już szare i sprane, wypróbuj kilka prostych trików, aby je wybielić za pomocą produktów, które możesz znaleźć w domu. Biały ocet, cytryna, soda oczyszczona, sól lub nadtlenek są świetnymi pomocnikami. Istnieje wiele procedur z wykorzystaniem preparatów kuchennych, pokażemy Ci najskuteczniejsze z nich.

ručníky

Metoda naszych babć na wybielanie ręczników

Aby przygotować kąpiel dla zszarzałych ręczników, będziesz potrzebować sody oczyszczonej, łyżki soli kuchennej, 10% białego octu, nadtlenku wodoru i gorącej wody.

 1. Wymieszaj 300 ml białego octu z 500 ml gorącej wody.
 2. Dodaj 150 g sody oczyszczonej, łyżkę stołową soli i 1,5 łyżki stołowej nadtlenku wodoru.
 3. Dokładnie wymieszajpowstały roztwór.
 4. Umieść w nim ręczniki i pozostaw na noc..
 5. Następnego dnia wypierz w detergencie w żelu.
 6. Zastąp płyn do płukania tkanin 10% białym octem.
 7. Dokładnie wysusz.

Nie inaczej będzie z mniej znanymi produktami, które brzmią jak czarna magia, ale będą bardzo pomocne w wybielaniu ręczników. Wypróbuj moc nadwęglanu sodu lub tetraboranu sodu znanego również jako boraks. Oba produkty są łatwo dostępne w drogeriach lub aptekach.

Wybielanie ręczników nadwęglanem sodu

Nadwęglan sodu to ekologiczny wybielacz, który może być stosowany w każdym gospodarstwie domowym. To wyjątkowy pomocnik w praniu. W ciepłej wodzie rozpada się na sód i nadtlenek wodoru, dwie substancje, które razem usuwają plamy i wybielają ręczniki. Mocno zszarzałe ręczniki należy pozostawić w roztworze na noc. Nadwęglanu można używać regularnie raz w miesiącu podczas prania ręczników.

 1. Przygotuj roztwór gorącej wody i nadwęglanu sodu. Użyj 1 do 2 łyżeczek proszku na 1 litr wody.
 2. Umieść ręczniki w roztworze i pozostaw na noc.
 3. Następnego dnia wypierz je w temperaturze 60°C z dodatkiem 2 łyżek nadwęglanu sodu, aby zastąpić proszek do prania.

Wybielanie ręczników tetraboranem sodu

Tetraboran sodu lub boraks to związek boru i sodu. Jego nazwa pochodzi od słowa buraq, które oznacza biały. W domu pomaga wybielać pranie, zmiękcza wodę i świetnie usuwa nieprzyjemne zapachy. Może być stosowany regularnie podczas prania, aby zapobiec szarzeniu ręczników. Dodaj łyżeczkę boraksu do bębna pralki. W przypadku silnych zabrudzeń przygotuj roztwór i pozostaw go na noc.

 1. Przygotuj roztwór z gorącej wody i boraksu. Użyj 1 łyżeczki proszku na 1 litr wody.
 2. Umieść ręczniki w roztworze i pozostaw na noc..
 3. Następnego dnia wypierz w temperaturze 60 °C.

POMYSŁ na własny proszek wybielający:
Wymieszaj równe części boraksu, sody oczyszczonej i płatków mydlanych z połową ilości kwasu cytrynowego i nadwęglanu sodu. Po dokładnym wymieszaniu otrzymasz wybielający detergent do ręczników i innej bielizny.

Dokąd dalej?

Ręczniki Ręczniki kąpielowe Ręczniki Maxi